مختصری از دیدگاه های انسان باوران

جشن ها و مراسم یادبود

این طبیعی است که بخواهیم رویداد های مهم زندگی مان را با یک مراسم ویژه جشن بگیریم. مردم همیشه، رویداد های مهم زندگی شان را مشخص میکنند. مانند ازدواج، به دنیا آمدن بچه ها و مراسم یادبود برای وقتی که کسی می میرد. اینطور مراسم و تشریفات با مهمانی هایی که برای سالگرد تولد، سالگرد ازدواج یا فارق التحصیلی برگزار میکنیم، میتواند متفاوت باشد. این نوع مراسم معمولن، بیشتر مورد توجه قرار میگیرد و رسمی تر می باشد. آنها فرصتی فراهم میکنند تا احساسات مهم خود را ابراز کنیم و برای دیدن تصویری بزرگتر یک قدم به عقب برویم (برای مثال بجای آنکه فقط راجع به بی خوابی شبانه و پوشک کثیف فکر کنیم، اهمیت به وجود آمدن و متولد شدن یک انسان جدید را به خود یادآوری کنیم). آنها به ما این فرصت را میدهند تا از تغییرات مهمی که در زندگی مان رخ می دهد، قدردانی کنیم. آنها همچنین فرصتی هایی هستند که مردم را برای نشان دادن حمایت و به اشتراک گذاشتن شادیها و غم و اندوه ها، کنار یکدیگر جمع می کنند، تا به ما یادآوری کنند که ما تنها نیستیم بلکه قسمتی از یک مجموعه ی عظیم تر مردم هستیم که به روش های گوناگون به یکدیگر متصل می باشیم.

هیچ مراسم و یا آیین خاصی برای افراد بدون مذهب وجود ندارد، همینطور اجباری برای انجام خدمات و مراسم اضافه تر از موارد معمول نمی باشد. اما افراد زیادی هستند که می خواهند با انجام چیزی ویژه و خاص آن رویداد زندگی خود را معنی ببخشند. آنها اغلب ترجیح میدهند تا این مراسم به روش غیر مذهبی انجام شود، جایی که آنها به خودشان نخواهند گفت به این چیزها باور ندارند. سازمان جهانی انسان باوران بنابر زمینه های مختلف و احتیاجات، مراسم و جشن های مناسبی را پیشنهاد می دهد. انجمن انسان باوران بریتانیا نیز هر سال در حدود ده هزار مراسم و همچنین نزدیک به پنج هزار مراسم ازدواج، سالانه در اسکاتلند بدین روش برگزار می کند.

جشن های انسان باوران برای افرادی در نظر گرفته شده است که با انسان باوران هم عقیده هستند، از این روی هرکدام منحصر به فرد و شخصی هستند. آنها اغلب شامل سخنرانی، شعر خوانی، موسیقی، آواز خوانی، خوش گذرانی و رقص می باشد. این جشن ها جامع هستند و بر روی آنچه که برای ما مرسوم است، مانند انسانیت و ارزش های انسانی مشترک، تمرکز دارد. انسان باوران بر این عقیده اند که چنین ارزش هایی فراتر از هر باور دینی است که برخی از مردم در حال حاضر ممکن است داشته باشند و با هر کسی علیرغم باورهایشان گفتگو میکنند.

مراسم نام گذاری

یک نوزاد جدید یا یک فرزند خوانده جدید در خانواده، هر دو، رویدادی شاد و جدی می باشند. انسان باوران معتقدند مراسم نامگذاری، فرصتی ست برای جشن گرفتنِ ورود یک انسان جدید به زندگی. همچنین فرصتی است برای قدردانی و جشن گرفتن خانواده و دوستان در کنار هم و بستن پیمان عشق و پشتیبانی از عضو جدید خانواده. انسان باوران تصدیق میکنند که هر انسان جدید پتانسیل آن را دارد که به بهبود و پیشرفت انسانیت کمک کند. بنابراین باید قدردان هر زندگی جدید بود و آنرا جشن گرفت.

برای افراد بدون مذهب، انتخاب یک نام و معرفی فرد جدید به محفل دوستان و بستگان اهمیت زیادی دارد، از طرفی غسل تعمید و یا هر گونه مراسم مذهبی در اماکن مذهبی برای بسیاری از والدین که به هیچ خدایی باور ندارند، ناخوشایند است. مراسم نامگذاری انسان باوران میتواند در هر کجا که والدین تمایل داشته باشند برگزار شود و والدین میتوانند تصمیم بگیرند که چه چیزهایی میخواهند گفته شود. این مراسم اغلب شامل سخنرانی، شعر خوانی و موسیقی و بستن پیمان هایی می باشد، ولی هیچ گونه الگو یا خط مشی ندارد و هر مراسم منحصر به فرد برگزار میشود.

برخی افراد بر این عقیده هستند که خدا یا خدایانی وجود دارند که در طول زندگی مان از ما محافظت کرده و به ما کمک میکنند. انسان باوران به خدا، باور ندارند و یا حداقل وجود خدا را تایید نشده میدانند. بنابر این آنها بر این عقیده هستند که ما نیازمند عشق انسان های دیگر به ویژه خانواده و دوستان مان هستیم تا به ما در زندگی کمک کند. برای انسان باوران، عشق، تعهد و حمایت خانواده و دوستان واقعن اهمیت دارد. ما موظف هستیم تا از یکدیگر مراقبت کنیم. از این رو، مراسم نامگذاری انسان باوران، بر این ایده ها متمرکز خواهد بود. خیلی مواقع والدین، بزرگسالی را که متعهد به یاری و حمایت از کودک تازه متولد شده است، به عنوان مربی و حامی انتخاب میکنند. برادر و خواهر های بزرگتر نیز میتوانند در این مراسم نقش داشته باشند.

اگر یک کودک به فرزندخواندگی گرفته شود، ممکن است مراسم استقبال ویژه ای برای ورود به خانواده جدید برگزار شود. گاهی مواقع، هنگامی که خانواده ها برای ازدواج دوم کنار هم جمع میشوند، فرزندخوانده ها میتوانند در مراسم ازدواج انسان باوری، نقش داشته باشند. بدین ترتیب از آنها نیز در خانواده جدید، استقبال میشود.

برخی از پیمان ها در مراسم نام گذاری

"در هر کودک یک پتانسیل بی اندازه وجود دارد که به مرور زمان بروز میکند."

"ما متعهد میشویم تا از تمام خِرَد و صبر و عشق خود استفاده کنیم تا به کودک، برای ساختن خود کمک کنیم."

"ما همگی، نقشی را در رشد و پیشرفت کودک و در شادی و آسایش او ایفا می کنیم. به ما اجازه دهید تا هر یک سهم خود را از این مسئولیت بپذیریم، و احترام، گرمی، صداقت و عشقی را که کودک نیاز خواهد داشت، تامین کنیم."

"ما امیدواریم که ارزش مهربانی، روا داری و صداقت را به تو آموزش دهیم و امیدواریم که تو، ما را دوست داشته باشی، نه تنها به عنوان والدین بلکه به عنوان دوست."

"پدر و مادر تو این مراسم را غیر مذهبی و انسان باورانه برگزار کرده اند زیرا معتقد هستند که تو باید آزادانه برای باور های خود و در زمانی که به سن مناسب رسیده باشی، تصمیم بگیری."