top of page

دموکراسی
دموکراسی چیست؟


دموکراسی این ایده است که همه افراد بزرگسال باید بتوانند در تصمیم گیری در مورد اینکه چه کسی باید کشوری را که در آن زندگی می کنند اداره کند، مشارکت داشته باشند.


هدف دموکراسی این است که تصمیمات سیاسی مهم از طریق گفتگوی آزاد و باز گرفته شود، جایی که همه فرصت دارند نظر خود را بیان کنند.دموکراسی از اقلیت در برابر اکثریت محافظت میکند


دموکراسی جنبه دیگری هم دارد که به همان اندازه مهم است؛ آن کاری که اکثریت و صاحبان قدرت می توانند انجام دهند را محدود می کند. با توزیع قدرت در بین اقشار مختلف و محافظت از اشخاص منفرد.


دموکراسی کارآمد چیزی غیر از دیکتاتوری اکثریت یکدست است.دموکراسی اجتماع اختلاف نظر است


دموکراسی یک نگرش است؛ توانایی و تمایل برای زندگی با افرادی که نظرات متفاوتی در مورد اینکه، جامعه باید چگونه باشد، دارند.


این بدین معنی است که گاهی اوقات مجبور میشوید در مسائلی که به آن حساس هستید، با مصالحه نسبت به آرای مخالف، سازش بینابین کنید. دموکراسی اجتماع اختلاف نظر است.چرا دموکراسی داریم؟


انسان ها حیواناتی اجتماعی و سیاسی هستند.


از طریق فرآیند فرگشت، ما انسان ها به واسطه زندگی در جامعه با انسان های دیگر شکل می گیریم.

برای اینکه یک اجتماع کار کند، باید اخلاق و هنجارها، قوانین و قواعد داشته باشد. اینکه چگونه اجتماع باید سازماندهی شود، چه قوانینی باید اعمال شود و چگونه باید اجرا شوند، به سیاست مربوط می شود.


دموکراسی راهی برای پاسخ به این سؤالات است.هیومنیسم در مورد دموکراسی چه می گوید؟


تعهد به دموکراسی، حاکمیت قانون و حقوق بشر در قلب هیومنیسمِ فلسفی قرار دارد که از ابتدا اینگونه بوده است.

این تمرکز به هیچ وجه چیز جدیدی در جنبش هیومنیستی نیست. زمانی که اتحادیه بین‌المللی هیومنیسم و اخلاق (IHEU) هیومنیست اینترنشنال (HI) امروز - در سال ۱۹۵۲ تأسیس شد، جنگ جهانی دوم به تازگی پایان یافته بود.


در آن زمان، اساساً این دین نبود که مخالف هیومنیسم تلقی میشد، بلکه جنبش‌ها و ایدئولوژی‌های سیاسی توتالیتر- جنبش‌ها و ایدئولوژی‌هایی که مخالف دموکراسی هستند و حقوق بشر را تضعیف میکنند - مخالف هیومنیسم شمرده میشدند.


هیومنیسم سیاست حزبی ندارد. ولی این بدان معنا نیست که هیومنیسم غیر سیاسی است یا هیچ دستورالعملی برای نحوه سازماندهی جامعه ندارد. همچنین به این معنا نیست که هیچ دیدگاه سیاسی مغایر با هیومنیسم وجود ندارد.


فاشیسم، نازیسم و ​​ایدئولوژی های مرتبط در راست افراطی نمونه هایی از این ایدئولوژی ها هستند که مغایر با هیومنیسم میباشند. همین امر در مورد لنینیسم و ​​دیگر گرایش‌های کمونیستی توتالیتر یا شدیداً اقتدار گرا و ایدئولوژی‌هایی که جامعه را بر اساس وحی‌های مذهبی میسازند، مانند اسلام گرایی، صادق است.


در اسلام مفهومی به عنوان دموکراسی معنی و اعتباری ندارد. زیرا بر خلاف جوامع دموکراتیک که قوانین بر اساس نظر و رای افراد به وجود می آید، در جوامع اسلامی، قوانین از طرف خدا به مردم گفته شده و مخالفت با آن مخالفت با خدا و اسلام تلقی میشود که کفر میباشد و دولت های اسلامی به شدت با آن برخورد میکنند. و یا به واسطه برخی روش ها، اصل مفهوم دموکراسی را تغییر میدهند. برای نمونه واژه هایی از قبیل دموکراسی اسلامی و مردم سالاری دینی ابداع میکنند که کاملا بی معنی و فاقد اعتبار میباشد. زیرا همانطور که ذکر شد دموکراسی با اسلام مغایرت دارد.


ما بخشی از یک جامعه میباشیم و مسئول همنوعان خود و محیط زیست هستیم، چه در سطح محلی و چه در سطح جهانی. پس باید با روش های دموکراتیک در بهبود آن کوشش کنیم.چرا حفظ یک دموکراسی خوب برای ما مهم است؟


اعمال نگرش‌های دموکراتیک - و حداقل دفاع از آنها در صورت تهدید - برای تضمین ارزش‌های اساسی هیومنیستی مانند آزادی عقیده و بیان، حاکمیت قانون و یکسانی در مقابل قانون، برابری و حقوق بشر بسیار مهم است.


اگرچه هیومنیسم خط مشی حزبی ندارد، انجمن هیومنیست های ایران دیدگاه های سیاسی دارد، به ویژه در مورد مسائل مربوط به منافع هیومنیست ها، و همچنین دیدگاه هایی در مورد اینکه چگونه جامعه باید به بهترین وجه به هم متصل شود تا این ارزش ها تضمین شود.


افراد میتوانند با شرکت در بحث های عمومی در روند دموکراتیک شرکت کنند. در شرایط کنونی جامعه و وجود محدودیت های اعمال شده از طرف رژیم جمهوری اسلامی، با استفاده از شبکه های اجتماعی از طریق گفتگو و تبادل نظر، میتوان تا حدودی به این امر کمک کرد.
برای تمرین دموکراسی ما میتوانیم از خودمان و بنیادی ترین بخش جامعه، یعنی خانواده شروع کنیم.

Comments


HI_Logo_RGB_w500
hclogo.png
Logo_GWOAG_print.png
humanists_logo_black_aw_2018_05_08_02_39
humanist-society-scotland-logo.png
hai_logo_2014-5_0.jpg
HVD.png
hef_logo_vert_pms.jpg
bottom of page